Jak Czyścić Drzwi Wewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są wykonane z PCV, aluminium lub drewna, a ze względu na warunki atmosferyczne powierzchnie są zwykle poddawane obróbce mającej na celu wydłużenie ich żywotności i ograniczenie konserwacji. Jednak niekoniecznie tak jest w przypadku drzwi wewnętrznych . Większość drzwi wewnętrznych jest wykonana z drewna i zwykle jest gładka, malowana lub lakierowana. W zależności od koloru drzwi i ruchu pieszego w całym otworze, niektóre drzwi wewnętrzne wymagają nieco więcej TLC niż inne.

 

Udostępniliśmy ten przewodnik krok po kroku dotyczący czyszczenia drzwi we własnym zakresie, w którym dzielimy się niektórymi z naszych sztuczek i najlepszymi wskazówkami, aby przedłużyć żywotność drzwi wewnętrznych.

białe drzwi

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne należy starannie czyścić, aby nie zostały uszkodzone przez żrące chemikalia. Jednak proces czyszczenia jest dość prosty.

  • Pierwszym krokiem do czyszczenia wewnętrznych drzwi jest usunięcie kurzu. Chwyć miotełkę i dokładnie odpyl drzwi.
  • Upewnij się, że wszelki kurz został usunięty z klamek, rowków i wnętrza drzwi, gdzie znajdują się zawiasy, a także z samej górnej części drzwi, która styka się z ościeżnicą. Na krawędziach drzwi osadza się najwięcej kurzu, dlatego zwróć szczególną uwagę na te miejsca.
  • Po odkurzeniu drzwi przetrzyj je czystą wilgotną ściereczką. Ma to na celu upewnienie się, że cały kurz został zebrany i usunięty z drzwi.
  • W następnym kroku masz dwie możliwości; Możesz spryskać całe drzwi sprayem wielofunkcyjnym i wytrzeć czystym ręcznikiem lub użyć ciepłej wody z mydłem i gąbki. Obie metody przynoszą takie same korzyści, więc to, czego użyjesz do czyszczenia drzwi, zależy wyłącznie od Ciebie.
  • Ostatnim krokiem jest osuszenie drzwi czystym, suchym ręcznikiem. Upewnij się, że dokładnie osuszyłeś każdy obszar drzwi, aby zapobiec zatapianiu się wody w drewnie.

Jeśli chcesz wyleczyć swoje drewniane drzwi, musisz kupić lakier, olej do drewna, bejcę lub wosk. Upewnij się, że wybrana obróbka będzie działać na rodzaj drewna Twoich drzwi i nałóż ją na powierzchnię drzwi zgodnie z zaleceniami producenta. Zalecamy stosowanie leczenia w małych etapach, aby upewnić się, że nie pozostały żadne ślady po kropli, i najpierw wykonać test płatkowy, aby zobaczyć, jak lek reaguje na twoje drzwi.

 

Powszechnym błędem jest przekonanie, że lakiery są szkodliwe dla drzwi drewnianych. Nie o to chodzi. Drzwi z litego drewna będą dobrze lakierować. Nawet jeśli masz drzwi kompozytowe lub fornirowane, grubość użytego drewna jest zwykle nie mniejsza niż 1 milimetr. Dzięki tej grubości, jeśli użyjesz bejcy, lakieru, wosku lub oleju, nie przeniknie ona przez drewno i do kleju.

Jeśli masz uporczywe plamy, których nie można ruszyć po zwykłym czyszczeniu, spróbuj dodać niewielką ilość rozcieńczalnika do farby do wilgotnej szmatki. Jeśli włożysz wilgotną szmatkę do plamy okrężnymi ruchami, plama powinna zacząć się podnosić.

 

Jak czyścić malowane na biało drewno?

Czyszczenie pomalowanych na biało drewnianych drzwi jest podobne do czyszczenia i niepomalowanych drzwi, jednak musisz być trochę bardziej ostrożny z używanymi produktami.

Trzymaj się czyszczenia drzwi ciepłą wodą z mydłem i miękką gąbką. Po tym kroku przetrzyj drzwi czystą wodą bez mydła i ściereczką z mikrofibry. Ściereczka z mikrofibry usunie wszelkie zabrudzenia bez zarysowania lakieru na drzwiach. Wysuszyć drzwi czystym, suchym ręcznikiem.

 

Trzymaj się z dala od produktów, które mogą powodować powstawanie pęcherzy, odpadania lub ścierania farby. Przedmioty zawierające żrące chemikalia, takie jak wybielacz, usuwają farbę z drewna.

 

Jak czyścić brudne drzwi lakierowane?

Aby wyczyścić lakierowane drzwi, należy wytrzeć wszelki kurz, jak wspomniano powyżej, a nadmiar brudu usunąć wilgotną ściereczką. W przypadku drzwi lakierowanych należy je wysuszyć natychmiast po użyciu wilgotnej szmatki. Lakier nie jest wodoodporny i wchłonie wodę, jeśli nie zostanie natychmiast wyschnięty.

 

Gdy drzwi są suche i czyste, możesz przywrócić połysk swoim lakierowanym drzwiom, używając pasty do mebli na bazie rozpuszczalnika na suchej, miękkiej ściereczce.

Drzwi wewnętrzne, choć nie są narażone na trudną pogodę, mogą być jednymi z najbrudniejszych części naszych domów. Ze względu na ruch pieszy nasze drzwi wewnętrzne mogą stać się dość brudne, a brudne ręce i buty dotykają powierzchni. Aby poprawić trwałość i ogólną czystość drzwi, ważne jest, aby przeprowadzić niezbędną konserwację wszystkich drzwi wewnętrznych. Z naszym przewodnikiem mamy nadzieję, że będziesz w stanie dokładnie i dokładnie wyczyścić swoje drzwi wewnętrzne.